History of Officers 

of the 

Third District Dental Society 


Year President Vice President President Elect Secretary Treasurer
2016-17 Michael Maloney Mahogany Miles Alexander Choe Jane Fa Shieh Vladimir Cubano
2015-16 Theodore Gialanella Michael Maloney Mahogany Miles Jane Fa Shieh Vladimir Cubano
2014-15 Gabriel McGarry Theodore Gialanella Michael Maloney Trevor O'Neil Vladimir Cubano
2013-14 Michael DeSanti, Jr Gabriel Mc Garry Theodore Gialanella Trevor O'Neil Vladimir Cubano
2012-13 Geoffrey Gamache Michael DeSanti, Jr Gabriel McGarry Theodore Gialanella Vladimir Cubano
2011-12 Anthony Ficara Geoffrey Gamache Michael DeSanti, Jr. Gabriel McGarry John Essepian
2010-11 Christopher Walsh Anthony Ficara Geoffrey Gamache Gabriel McGarry John Essepian
2009-10 Debra Bausback Christopher Walsh Anthony Ficara Gabriel McGarry John Essepian
2008-09 Howard Bresin Debra Bausback Christopher Walsh Anthony Ficara John Essepian
2007-08 Vladimir Cubano Howard Bresin Debra Bausback Christopher Walsh John Essepian
2006-07 Douglas Smail Vladimir Cubano Howard Bresin Christopher Walsh John Essepian
2005-06 Steven Essig Douglas Smail Vladimir Cubano Christopher Walsh John Essepian
2004-05 Mark Pettrone Steven Essig Douglas Smail Christopher Walsh John Essepian
2003-04 David Delaney Mark Pettrone Steven Essig Vladimir Cubano John Essepian
2002-03 Bennett Lax David Delaney Mark Pettrone Debra Bausback John Essepian
2001-02 Barry Simon Bennett Lax David Delaney Debra Bausback John Essepian
2000-01 Peter Collins Barry Simon Bennett Lax Debra Bausback John Essepian
99-2000 Lawrence Busino Peter Collins Barry Simon Debra Bausback John Essepian
1998-99 Judith Purcell Peter Collins Lawrence Busino Debra Bausback Barry Simon
1997-98 Reed Ference Lawrence Busino Judith Purcell Debra Bausback Barry Simon
1996-97 Mark Weinberger Judith Purcell Reed Ference A. Gandhi Barry Simon
1995-96 Lawrence Kotlow Reef Ference Mark Weinberger A. Gandhi Barry Simon
1994-95 Joseph Diacovo Mark Weinberger Lawrence Kotlow Steve Fein L. Berl
1993-94 Michael Kane Lawrence Kotlow Joseph Diacovo Steve Fein Mark Weinberger
1992-93 Harry Rosenstein Joseph Diacovo Michael Kane Steve Fein Mark Weinberger
1991-92 Brian Kennedy Michael Kane Harry Rosenstein Steve Fein Mark Weinberger
1990-91 Kenneth Roll Harry Rosenstein Brian Kennedy Steve Fein Mark Weinberger
1989-90 Michael Sbuttoni Brian Kennedy Kenneth Roll Steve Fein Mark Weinberger
1988-89 Robert Hill, II Kenneth Roll Michael Sbuttoni Carl Meyer Gary Nelson
1987-88 Steve Fein Michael Sbuttoni Robert Hill, II Carl Meyer Gary Nelson
1986-87 Michael Lozman Robert Hill, II Saul Goldfarb Carl Meyer Gary Nelson
1985-86 L. Miller Steve Fein Michael Lozman Carl Meyer Gary Nelson
1984-85 Andrew Wood Michael Lozman L. Miller Carl Meyer Robert Olsen
1983-84 Jack Friedland L. Miller Andrew Wood Carl Meyer Robert Olsen
1982-83 Marvin Kessler Andrew Wood Jack Friedland Carl Meyer Robert Olsen
1981-82 Peter Primomo Jack Friedland Marvin Kessler Carl Meyer Robert Olsen
1980-81 Lawrence Mautone Marvin Kessler Peter Primomo Carl Meyer Robert Olsen
1979-80 William Healey Peter Primomo Lawrence Mautone Herbert Spieske Robert Olsen
1978-79 John Essepian Lawrence Mautone William Healey Herbert Spieske Robert Olsen
1977-78 Mario Catalano William Healey John Essepian Herbert Spieske Robert Olsen
1976-77 Robert Kahn John Essepian Mario Catalano Herbert Spieske Robert Olsen
1975-76 Gene Primomo Mario Catalano Robert Kahn Herbert Spieske Robert Olsen
1974-75 James Fleck Robert Kahn Gene Primomo Herbert Spieske Robert Olsen
1973-74 Gerard Ripp Gene Primomo James Fleck Herbert Spieske Robert Olsen
1972-73 Harvey Sutton James Fleck Gerard Ripp Herbert Spieske Robert Olsen
1971-72 Herbert Spieske Gerard Ripp Harvey Sutton Herbert Spieske Robert Olsen
1970-71 Joseph Sullivan Harvey Sutton Saul Goldfarb Herbert Spieske Robert Olsen
1969-70 Bruce VanGaasbeek Saul Goldfarb Joseph Sullivan Herbert Spieske Robert Olsen
1968-69 P. Englert Joseph Sullivan Bruce VanGaasbeek Herbert Spieske Robert Olsen
1967-68 Robert Rudisill Bruce VanGaasbeek P. Englert Herbert Spieske Robert Olsen
1966-67 Bernard Rosenn P. Englert Robert Rudisill Herbert Spieske Robert Olsen
1965-66 Jeremiah Sachs Robert Rudisill Bernard Rosenn Herbert Spieske Robert Olsen
1964-65 Bruno Amyot Bernard Rosenn Jeremiah Sachs Herbert Spieske Robert Olsen
1963-64 John Garvey Jeremiah Sachs Bruno Amyot Herbert Spieske Robert Olsen
1962-63 Alphonse Acciani Bruno Amyot John Garvey Herbert Spieske Robert Olsen
1961-62 Bradley Carleton John Garvey Alphonse Acciani Herbert Spieske B. Van Acker
1960-61 Jack Morrison Alphonse Acciani Bradley Carleton Herbert Spieske H. Williams
1959-60 S. McGrath Bradley Carleton Jack Morrison Herbert Spieske H. Williams
1958-59 John Knighton Jack Morrison S. McGrath Herbert Spieske H. Haase
1957-58 Robert Sherman S. McGrath John Knighton Herbert Spieske H. Haase
1956-57 Harold Link John Knighton Robert Sherman John Knighton H. Haase
1955-56 Nathan Feltman Robert Sherman Harold Link John Knighton H. Haase
1954-55 Donald Wallace Harold Link Nathan Feltman John Knighton H. Haase
1953-54 Robert Koechley Nathan Feltman Donald Wallace John Knighton John Knighton
1952-53 H. B. Binder Donald Wallace Robert Koechley Nathan Feltman Nathan Feltman
1951-52 R. Ploss Robert Koechley H. B. Binder Nathan Feltman Nathan Feltman
1950-51 D. E. Dunn H. B. Binder R. Ploss Nathan Feltman Nathan Feltman
1949-50 A. Gorski R. Ploss D. E. Dunn H.B. Binder H.B.Binder
1948-49 E. F. Smith D. E. Dunn A. F. Gorski H.B. Binder H.B.Binder
1947-48 J.H. Rosenberg A.F. Gorski E. F. Smith D.E. Dunn D. E. Dunn
1946-47 E. C. Schick E. F. Smith J. H. Rosenberg D. E. Dunn D. E. Dunn
1945-46 W. A. Warren J. H. Rosenberg E. C. Schick E. F. Smith E. F. Smith
1944-45 H. Swartz E. C. Schick W. A. Warren E. F. Smith E. F. Smith
1943-44 J. P. Reading W. A. Warren H. Swartz E. F. Smith E. F. Smith
1942-43 J. F. Mulachy H.W. Swartz J. P. Reading E. F. Smith E. F. Smith
1941-42 E. H. Wilson J. P. Reading J. F. Mulcahy E. F. Smith E. F. Smith
1940-41 G. H. Proper E.H. Wilson E. F. Smith E. F. Smith
1939-40 G. A. Englert G. H. Proper E. F. Smith E. F. Smith
1938-39 R. A. Robinson G. A. Englert G. H. Proper G. H. Proper
1937-38 M. Varley R. A. Robinson G. H. Proper G. H. Proper
1936-37 H. P. Dick M. Varley J. J. Godson W.E Bean
1935-36 M. Rheingold H.P. Dick J.J. Godson W.E Bean
1934-35 J.J.McCormick M. Rheingold J. J. Godson W.E Bean
1933-34 A. W. Phinney J.J.McCormick M. Rheingold W.E Bean
1932-33 R. B.Whelan A. W. Phinney M. Rheingold W.E Bean
1931-32 N. J. Patterson R.B. Whelan M. Rheingold W.E Bean
1930-31 H. S. Eigmey N. J. Patterson A. W. Phinney W.E Bean
1929-30 C. A. Hochstrasser H. S. Eighmey A. W. Phinney P. S. Oakley
1928-29 F. K. Walsh C. A. Hochstrasser H. S. Eighmey P. S. Oakley
1927-28 M. E. Brown F. K. Walsh C.A. Hochstrasser P. S. Oakley
1926-27 W. E. Bean M. E. Brown C. A. Hochstrasser P. S. Oakley
1925-26 H.D. Rowley W. E. Bean C. A. Hochstrasser P. S. Oakley
1924-25 E. W. Briggs H. D. Rowley W. E. Bean P. S. Oakley
1923-24 D. E. Hurley E. W. Briggs W. E. Bean P. S. Oakley
1922-23 F. J. McKeon D. E. Hurley W. E. Bean P. S. Oakley
1921-22 F. L. McCormick F. J. McKeon W. E. Bean P. S. Oakley
1920-21 E. H. Gale F. T. McCormick F. J. McKeon P. S. Oakley
1919-20 G. H. Caddick E.H. Gale F. J. McKeon P. S. Oakley
1918-19 J.W. Canaday, Jr.  G. H. Caddick E. H. Gale P. S. Oakley
1917-18 J. H. Carter J. W. Canaday, Jr. E. H. Gale P. S. Oakley
1916-17 R. Ellis J. H. Carter J. W. Canaday, Jr. P. S. Oakley
1915-16 G. Vanderpool R. Ellis J. W. Canaday, Jr. P. S. Oakley
1914-15 G. Vanderpool R. Ellis J. W. Canaday, Jr. P. S. Oakley
1913-14 H. G. Kittell G. Vanderpool J. W. Canaday, Jr. P. S. Oakley
1912-13 G. H. Fletcher H. G. Kittell J. W. Canaday, Jr. P. S. Oakley
1911-12 C. H. Bird C. B. Cragin H. G. Kittell P. S. Oakley
1910-11 M. VanLoan C. H. Bird H. G. Kittell P. S. Oakley
1909-10 G. H. Englert M. VanLoan C. H. Bird P. S. Oakley
1908-09 L. W. Blatner G. A. Englert C. H. Bird P. S. Oakley
1907-08 C. E. Allen L.W. Blatner C. H. Bird P. S. Oakley
1906-07 W. E. McCarthy C. E. Allen C. H. Bird P. S. Oakley
1905-06 J. L. Appleton W. E. McCarthy C. E. Allen P. S. Oakley
1904-05 J. W. Canaday J. L. Appleton C.E. Allen P. S. Oakley
1903-04 M. J. Barrett J. W. Canaday  C. E. Allen P. S. Oakley
1902-03 F. W. Ketner M. J. Barrett C. E. Allen J. W. Canaday
1901-02 G. A. Sullivan F. W. Ketner M. J. Barrett J. W. Canaday
1900-01 C. H. Bird G. A. Sullivan M. J. Barrett J. W. Canaday
1899-00 J. W. Hine C. H. Bird M. J. Barrett J. W. Canaday
1898-99 R. I. Verplank J. W. Hine M. J. Barrett J. W. Canaday
1897-98 R. I. Verplank J. W. Hine M. J. Barrett J. W. Canaday
1896-97 P. S. Oakley R. I. Verplank M. J. Barrett J. W. Canaday
1895-96 P. S. Oakley J. G. Aldcroft M. J. Barrett J. W. Canaday
1894-95 A. M. Wright P. S. Garvey F. L. Ames J. W. Canaday
1893-94 A. M. Wright M. L. Rowe F. L. Ames J. W. Canaday
1892-93 F. F. Hawkins R. I. Verplank F. L. Ames J. W. Canaday
1891-92 G.A. Englert, Sr. F. F. Hawkins F. L. Ames J. W. Canaday
1890-91 Peter S. Garvey

Back